Słoneczne kwiaty prosto z Kalifornii

Maczek kalifornijski (mak kalifornijski, eszolcja kalifornijska, pozłotka) to roślina jednoroczna, która przybyła do nas prosto z ciepłej i słonecznej Kalifornii. Jako że jest to tak intensywnie kwitnąca, kochająca słoneczne wystawy roślina, można sobie wyobrazić, jak widowisko muszą prezentować się rozległe, słoneczne łany pozłotki w jej naturalnym środowisku. Już nie raz ją uprawiałem, a w tym roku trafiła do mnie całkiem przypadkiem. Jej nasiona były dodatkiem do czasopisma ogrodniczego. Żal było nie wysiać, więc jest i cieszy. Ogród z jej akcentem to miły dla oka widok. Gdyby tylko było więcej słonecznej pogody. Lato, jak na razie mam w tym roku zdecydowanie za mokre. Maczek kalifornijski (Eschscholtzia californica) charakteryzuje się tym, że jego słoneczne kwiaty są w rozkwicie, tylko w słoneczną pogodę. W deszczowe dni rabata z udziałem tej rośliny jest po prostu smutna, ale na szczęście jak tylko pojawi się trochę słonecznych promieni, zmienia się w „płonący” zakątek, tonący w pomarańczowych kwiatach.

Moja pozłotka ma kwiaty pomarańczowe, ale można nabyć także eszolcję o kwiatach białych, czerwonych, żółtych i to w różnych odcieniach wspomnianych barw. Pozłotka osiąga do około 30- 50 cm wysokości. Jej rozgałęzione łodygi trochę się pokładają, liście ma pierzaste, koperkowe, zielononiebieskie, a kwiaty czteropłatkowe. Bardzo ciekawie prezentują się pąki kwiatowe pozłotki. Kwitnie obficie od maja/czerwca do jesieni.
Jej łodygi są dość kruche, tak więc trzeba uważać, aby czasem jej nie złamać, bo szkoda będzie tych straconych kwiatów.

Maczek kalifornijski nie ma za wielu wymagań, ważne, aby nie miał za mokro. Podłoże musi być przepuszczalne i lekkie, a stanowisko w pełni nasłonecznione. To bez wątpienia kwiat słońca i tylko na słonecznym stanowisku się sprawdzi.

Nasiona tej rośliny wysiewamy wiosną bezpośrednio w grunt, a po ukazaniu się siewek przerywamy je, zostawiając około 20 cm odstępy pomiędzy siewkami.


Eszolcja to idealna roślina na obwódki, na wypełnienie wolnych miejsc na słonecznej rabacie, a niższe odmiany, można uprawiać także na balkonie i tarasie. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Robactwo na roślinach...

Orientalny akcent na rabacie

Rącznik pospolity- dekoracyjny, a zarazem zabójczy