Ciemiernik biały- kwiaty kwitnące zimą

Ciemierniki to byliny cieszące się dużą popularnością, a do najczęściej uprawianych z pewnością należy ciemiernik biały (Helleborus niger). Jego naturalne stanowiska występują w cieplejszych zakątkach Europy. To bylina zimozielona, a podstawą jej dekoracyjności są całkiem spore, białe kwiaty. Wielką zaletą tego ciemiernika jest to, że kwitnie w okresie zimy, a więc wówczas, gdy kwitnących roślin w naszych ogrodach jest niewiele, albo wcale. Kwiaty mogą ukazywać się już późną jesienią, choć częściej możemy spodziewać się kwitnienia około grudnia, w styczniu, lutym, a także wiosną. Uzależnione jest to m.in. od tego, czy zima w danym roku jest łagodna czy też bardziej sroga. Ciemiernik długo cieszy oczy swoimi kwiatami. Aby kwiaty były bardziej widoczne, liście ciemiernika można usunąć. U siebie zazwyczaj tego nie robię, a jak już usuwam liście, to tylko te najbardziej zagęszczające, czy też porażone przez choroby.

Ciemiernik biały ma swoje wymagania, ale nie są one wygórowane. Dla obfitego kwitnienia bez wątpienia wymaga wapiennego podłoża. Poza tym podłoże powinno być głęboko przekopane, przepuszczalne, żyzne, wzbogacone próchnicą, a także umiarkowanie wilgotne. Ciemierniki nie lubią przesadzania, tak więc lepiej ich nie przesadzać, będą wówczas obficiej kwitły.U mnie intensywność kwitnienia ciemierników białych bardzo się poprawiła dzięki zastosowaniu skorupek od jajek. Podsypywałem ciemierniki przez cały sezon i muszę przyznać, że kwitnienie na przełomie grudnia i stycznia było bardzo obfite, co widać na poniższych zdjęciach.


Posadzone jesienią w donicach ciemierniki nie kwitną mi tak obficie, ale także cieszą oko i warto sadzić jej także w pojemnikach. 

Mam nadzieję, że u Was także nie brakuje ciemierników, bo to świetne byliny, długowieczne i bardzo dekoracyjne.Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Robactwo na roślinach...

Wywar z cebuli- ekologiczny sposób na mszyce

Orientalny akcent na rabacie