Tulipan wielobarwny (Tulipa polychroma)- wiosenne przebudzenie

Tulipany botaniczne cieszą się coraz większą popularnością i z chęcią sadzimy je w naszych ogrodach. Nie dziwi mnie to, ponieważ nie są absorbujące w uprawie, a przy tym dekoracyjne i wcześnie rozpoczynają kwitnienie. Tulipan wielobarwny to ciekawy gatunek tulipana o ładnych, choć nie za bardzo rzucających się w oczy kwiatach. W ubiegłym roku ładnie mi kwitł i w tym roku także mnie nie zawiedzie. Ku mojemu zdziwieniu, właśnie rozpoczął kwitnienie. W tamtym roku kwiaty ukazały się w połowie marca, a w tym roku w połowie lutego. Na razie są w pąkach, ale jak dostaną trochę więcej słońca, ukażą pełnie swojej dekoracyjności.


Pochodzący z górzystych terenów
tulipan wielobarwny, wymaga w okresie wegetacji więcej wilgoci, a w okresie spoczynku (latem) bardziej suchego podłoża. Ważne jest także, aby stanowisko było słoneczne, a podłoże przepuszczalne. Ładnie zaprezentuje się nie tylko w ogrodzie skalnym, na rabatach, ale także w pojemnikach. Warto dodać, że jest to niski tulipan, którego wysokość osiąga do około 15 cm.


Myślę, że
tulipan wielobarwny jest na tyle ciekawym gatunkiem, że warto uprawiać go w ogrodzie. Inne gatunki botaniczne tulipanów, które także warto zaprosić do ogrodu to m.in. tulipan późny, tulipan Orphanidesa, tulipan turkiestański, tulipan skalny, tulipan dziki, czy też tulipan dostojny
Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Robactwo na roślinach...

Orientalny akcent na rabacie

Rącznik pospolity- dekoracyjny, a zarazem zabójczy